آخرین اخبار

کاهش مصرف میوه به دلیل گرانی تکذیب شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی کاهش مصرف میوه به دلیل گرانی این محصولات را تکذیب کرد و گفت: موافق افزایش قیمت میوه در بازار بعد از مردمی سازی یارانه ها نیستیم اما بازار تابع عرضه و تقاضا است.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی  در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم که چرا قیمت میوه ها بعد از از اصلاح نظام یارانه‌ای کشور،افزایش چشمگیری داشته است، گفت: هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی به طور کلی افزایش پیدا کرده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم درباره  اینکه بعد از مردمی سازی یارانه ها قیمت نهاده های تولید بخش باغبانی تغییری نداشته است، چه لزومی برای افزایش قیمت میوه وجود دارد گفت:  قیمت میوه ها در بازار تابع عرضه و تقاضا است اما ما به عنوان وزارت جهاد کشاورزی موافق این افزایش قیمت ها نیستیم.

وی افزود: قیمت میوه در باغ یک مسئله و قیمت آن در بازار و مصرف کننده مسئله دیگری است و تمام اینها را باید به شکل یک زنجیره دید.

کاهش مصرف میوه در کشور تکذیب شد

وی  در واکنش به کاهش مصرف میوه به دلیل افزایش قیمت ها گفت:  این مسئله را قویاً تکذیب می‌کنم. چرا که هر آنچه میوه در کشور تولید می‌شود به مصرف می‌رسد. البته صادرات هم انجام می‌گیرد که بحث صادرات ربطی به مصرف سرانه داخل ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سرانه مصرف میوه در کشور ما 150 کیلوگرم است، توضیح داد: اگر متوسط قیمت هر کیلوگرم میوه را 15 هزار تومان در نظر بگیریم و این رقم را در 85 میلیون نفر جمعیت کشور ضرب کنیم، 200 هزار میلیارد تومان میوه در کشور تولید می‌شود.

برومندی با اشاره به اینکه حدود 500 هزار تن تولید سیب تابستانه کشور است، گفت: تمام این محصول در داخل مصرف می‌شود.

 وی گفت: 25 میلیون و 700 هزار تن میزان تولید محصولات باغبانی در کشور به غیر از موز، انبه، نارگیل و آناناس در کشور  تولید می شود و ارزآوری محصولات باغبانی رقمی حدود سه میلیارد دلار است.

به گفته این مقام مسئول سال گذشته واردات موز و میوه‌های گرمسیری رقمی حدود 450 میلیون دلار معادل 15 هزار میلیارد تومان بوده است و میزان واردات موز به کشور 600 هزار تن بوده است.

خسارت سیل به باغات

وی همچنین درمورد خسارت سیل و افزایش بارش ها در کشور به بخش باغبانی گفت: سیل در 12 استان به بخش باغبانی خسارت زده که بیشترین آن نیز مربوط به استان فارس است. به طوری که در این استان 4 هزار و 300 میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی و زیرساخت‌های این بخش‌ها وارد شده و قنوات در این استان نیز به شدت آسیب دیده‌اند که نیاز به لایروبی دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: سیل به دو محصول خرما و انجیر آسیب جدی زده و پیش بینی می‌کنیم حدود 9 هزار تن از انجیرهای تولیدی خسارت دیده البته شرکت‌های صنایع تبدیلی به سرعت وارد عمل شدند و این محصولات را جمع آوری کردند که قبل از ترش شدن فراوری شوند.

برومندی با اشاره به افتتاح نمایشگاه و امضای قراردادهای فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی گفت: یکی از اهداف معاونت باغبانی، تولید نهال عاری از ویروس و گواهی شده است که امروز  با شرکت‌های دانش بنیان، تفاهم  امضا شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها