آخرین اخبار

خرید برگ سبز چای از مرز ۸۰ هزارتن عبور کرد/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت چای خارجی

رییس سازمان چای کشور از کاهش ۱۷ تا ۳۰ درصدی قیمت چای خارجی خبر داد و گفت: بیش از ۸۰ هزار تن برگ سبز چای از ابتدای فصل برداشت تاکنون در شمال کشور خریداری شده است.

168824205«حبیب جهانساز» در گفت و گو با خبرنگار  اقتصادی ایرنا درباره قیمت چای داخلی و میزان تولید آن، افزود: مجموع مبلغ خرید برگ سبز چای داخلی ۶۸۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۵۰۳ میلیارد تومان آن معادل ۷۳ درصد به چایکاران به پرداخت شده است و بقیه نیز به حسابشان واریز می شود.

رییس سازمان چای کشور با بیان اینکه ۶۶ درصد این محصول چای درجه یک و ۳۴ درصد چای درجه ۲ است، تصریح کرد: از این میزان خرید برگ سبز چای تاکنون ۱۸ هزار تن چای خشک استحصال شده است.

وی نیاز سالیانه کشور را ۱۰۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: هر ساله نزدیک به ۳۰ هزار تن چای خشک از محل تولید داخل و ۷۰ هزار تن از محل واردات تامین می شود.

جهانساز با اشاره به اینکه ۹۰ درصد میزان خرید برگ سبز چای کشور مربوط به استان گیلان است، اظهار داشت: در چین نخست ۵۰ هزار تن برگ سبز و در چین دوم ۳۰ هزار تن برگ سبز چای خریداری شده است و خرید این محصول تا پایان مهرماه ادامه خواهد داشت.

وی اضافه‌کرد: با توجه به هزینه های تمام شده، تولید و کیفیت و درجه بندی چای شامل ممتاز، زرین، شکسته، قلم و چوب قیمت های متفاوتی دارد که اکنون هر کیلوگرم چای خشک درب کارخانه های فراوری بین ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به فروش می رسد، البته در صورت بسته بندی و برندسازی با قیمت های کیلویی ۱۵۰ هزار تومان نیز به فروش می رسد.

کاهش ۱۷ تا ۳۰ درصدی قیمت چای خارجی

رییس سازمان چای کشور، کاهش قیمت را مربوط به چای خارجی دانست و گفت: چای تولید داخل مشمول قیمت‌گذاری نمی شود، اما چای خارجی که قیمت هایی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان دارد به دلیل کاهش تقاضا و رکود بازار بین ۱۷ تا ۳۰ درصد افت قیمت داشته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها