آخرین اخبار

سردخانه و کارخانه بسته بندی محصولات کشاورزی در تهران افتتاح شد

معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: با افتتاح سردخانه ۵ هزار تنی و بخش سورتینگ و بسته بندی محصولات کشاورزی توسط اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی و روستایی، محصولات کشاورزان به صورت درون شبکه‌ای خرید و به طور مستقیم به بازار عرضه می‌شود.

به نقل از تسنیم امیرحسین محمدزاده معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان مرکزی تعاون روستایی در مراسم افتتاح سردخانه 5 هزار تنی اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی و روستایی ایران در کهریزک تهران اظهار داشت: به منظور تکمیل زنجیره ارزش افزوده محصولات کشاورزی، از زمین های کشاورزی تا بازار واسطه ها حذف می‌شوند تا تشکل‌های کشاورزی محصول خود را به طور مستقیم به بازار عرضه کنند؛ سازمان تعاون روستایی نیز این فعایت را رصد می‌کند.

وی افزود: در گذشته کشاورزان فقط محصولات کشاورزی را تولید و واسطه‌ها این محصولات را خرید یا پیش خرید می‌کردند تا به بازار عرضه کنند؛ حتی این واسطه ها در مواردی این محصولات را ذخیره می کردند تا در آینده بتوانند این محصولات را با قیمت بالاتر به فروش برسانند.

معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان مرکزی تعاون روستایی ادامه داد: با افتتاح این سردخانه با ظرفیت 5 هزار تن و احداث دستگاه سورتینگ و بسته بندی محصولات کشاورزی، محصولات کشاورزان را در فصول زراعی مختلف از سطح کشور خریداری و در این مکان بسته بندی می‌کنند.

وی تصریح کرد: سامانه توزیع هوشمند و بدون واسطه نیز اینجاد شده است تا این محصولات به طور مستقیم به دست مصرف کننده نهایی برسد تا در نهایت خود اعضای اتحادیه های کشاورزی با 8 میلیون نفر عضو، از سود این فعالیت اقتصادی بهره ببرند.

محمدزاده گفت: برنامه ریزی شده است تا مازاد تولید محصولات کشاورزان که در این فضا فرآوری و آماده عرضه به بازار می‌شود، مازاد آن نیز صادر شود. 

وی اظهار داشت: سردخانه کهریزک اتحادیه های کشاورزی، قابلیت نگهداری تمام محصولات کشاورزی اعم از باغی، زراعی و دامی را دارد.

استفاده وزارت جهاد کشاورزی از امکانات خود برای حذف واسطه‌ها

سمیه رفیعی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی اماکن و تجهیزاتی که در گذشته بر اساس تفکر موجود اجاره داده می داد؛ اما برخی مستاجران  علاوه بر استفاده های نامعمول، بدقولی‌هایی برای پرداخت اجاره مسکن داشتند؛ اما اخیرا بر اساس تصمیمات و اقدامات وزارت جهاد کشاورزی این اماکن و تجهیزات در اختیار کشاورزان و تولید کنندگان این بخش قرار می‌گیرد.

وی افزود: با افتتاح سردخانه 5000 تنی و صنایع فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی در این امکان و توسط خود تشکل های بخش کشاورزی، وزارت جهادکشاورزی رویکرد درستی پیش گرفته است و  عامل حذف واسطه ها و  خرید و عرضه مستقیم محصولات تولیدی کشاورزان است.

 عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: به عنوان نماینده تهران در کمیسیون کشاورزی از این طرح ها حمایت می‌کنم و  این اقدام باید به عنوان یک پایلوت برای سایر استان ها استفاده می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها