آخرین اخبار

افتتاح اولین مرکز میانجیگری و پیشگیری مردمی جرائم محیط زیست کشور

اولین مرکز میانجیگری و پیشگیری مردمی جرائم محیط زیست کشور صبح امروز با حضور دکتر حسن‌زاده، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌های اجتماعی قوه قضاییه در محل دفتر انجمن مردم نهاد توسعه کسب و کارهای محیط زیست شایان افتتاح گردید.

WhatsApp-Image-2022-07-05-at-11.57.54-AM

به نقل از داغ (دیده‌بان امنیت غذایی)، در این مراسم در ابتدا، سید قوام‌الدین بزرگیان، مشاور ارشد انجمن محیط زیست شایان خلاصه گزارشی از عملکرد انجمن و اهداف تشکیل مرکز میانجیگری و پیشگیری مردمی جرائم محیط زیست عنوان نمود و گفت: مرکز میانجیگری با بکارگیری نخبگان فرهنگی؛ اجتماعی و زیست محیطی در سه گروه نظارت و پایش عملکرد فعالان محیط زیست، کارشناسی و ارزیابی جرائم زیست محیطی و در نهایت، پیگیری قضایی و اقدامات حقوقی در جرائم محیط زیست، فعالیت می‌نماید.

بزرگیان ادامه داد: از اهداف اصلی مرکز، شناسایی منابع بروز جرائم زیست محیطی از جمله رصد قوانین و دستورالعمل‌ها ، نظارت بر کم‌کاری و ترک فعل وظایف دستگاه‌های متولی و نیز رصد عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پیشگیری از بروز جرائم زیست محیطی می‌باشد. استفاده از ظرفیت‌های همه اقشار جامعه به‌ویژه وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی، کارکنان و بازنشستگان سازمان حفاظت محیط زیست خصوصاً ظرفیت بزرگ فارغ‌التحصیلان محیط زیست و منابع طبیعی عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، از برنامه‌های این مرکز می‌باشد. برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی مستمر، صدور کارت شناسایی و نیز حمایت‌های مادی و معنوی از اعضا در راستای اجرایی شدن برنامه‌های مرکز، در دستور کار قرار دارد.

در ادامه دکتر حسن‌زاده، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌های اجتماعی قوه قضاییه ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و تقدیر از فعالیت‌های مردم‌نهادی انجمن، به تشریح وضعیت نحوه انتخاب سمن‌های پذیرفته شده، برای همکاری با قوه قضاییه پرداخت و اعلام نمود: برخلاف تصور، موضوع و اهمیت محیط زیست و جرائمی که در آن حوزه صورت می‌پذیرد در تمام جهات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مؤثر می‌باشد و تشکل‌های مردم‌نهادی که بدون چشم‌داشت در این حوزه کمک می‌نمایند، مورد حمایت قوه قرار خواهند داشت.

وی افزود: انجمن محیط زیست شایان نه به‌عنوان همکار بلکه بخشی از بدنه قوه قضاییه، فعالیت می‌نماید و از هرگونه حمایت قانونی قوه برخوردار خواهد بود. از ظرفیت نخبگان عضو انجمن می‌توان در قوه قضاییه در حوزه جرایم و اجرای احکام قضایی استفاد نمود.

دکتر حسن‌زاده در حوزه مباحث میانجیگری و پیشگیری از جرائم و نحوه فعالیت مرکز و رعایت محورهای قانونی نظام به‌ویژه، دقت در بکارگیری از اشخاص، توصیه‌های لازم به مدیران و اعضای انجمن نمود و حضور خود و همراهان را در این مراسم،  اعلام حمایت قوه قضاییه از سمن‌های همکار قوه قضاییه دانست و گفت: انجمن، تمامی گزارشات جرائم زیست محیطی در هر نقطه از کشور را به قوه اعلام و از طریق دادگستری‌های هر منطقه پیگیر پرونده باشد و در روند دادرسی مشارکت فعال داشته و خروجی عملکرد مرکز را به قوه قضاییه گزارش نماید.

در ادامه این مراسم، گواهی عضویت افتخاری انجمن به دکتر حسن‌زاده اهدا گردید.

شایان ذکر است پیرو فراخوان قوه قضاییه در بکارگیری ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی در پیشگیری از جرائم، انجمن محیط زیست شایان به‌عنوان اولین همکار قوه قضاییه در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی از طرف آن قوه پذیرفته شد. این انجمن در چارچوب ماده ۶۶ قانون آیین دادرسی کیفری از طریق سایت خودکاربری قوه قضاییه، امکان ثبت و ارائه گزارش تخلفات و جرائم محیط زیست را به مراکز دادگستری سراسر کشور دارا بوده و در شش حوزه مشارکت در شناسایی و پیشگیری از جرائم زیست محیطی، مشارکت در میانجیگری و صلح و سازش در اختلافات زیست محیطی، مشارکت در نظارت بر اجرای قوانین، مشارکت در حمایت از بزه‌دیدگان زیست محیطی، مشارکت در فرآیند رسیدگی پرونده‌های زیست محیطی و مشارکت در سیاست‌گذاری در حوزه محیط زیست با قوه قضاییه همکاری می‌نماید.
WhatsApp-Image-2022-07-05-at-1.54.22-PM-768x292

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها