آخرین اخبار

گرانی آجیل ربطی به شب یلدا ندارد/ خارجی‌ها همه را خریدند

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران گفت: گرانی آجیل، ناشی از تقاضاهای شب یلدا نیست، گرانی آجیل شب یلدا مربوط به دو عامل حضور بازرگانان خارجی و خشکسالی است که از چند ماه گذشته وجود داشته است.

به نقل از صدا و سیما، مصطفی احمدی افزود: امسال به علت خشکسالی در ماه‌های مرداد و شهریور، ۵۰ تا ۶۰ درصد افت تولید داشتیم، اما با این وجود بازرگانان خارجی از کشورهایی مانند عراق و افغانستان، محصولات خشکبار و آجیل را از کشاورزان سر زمین خریدند و اخیرا هم بازرگانانی از کشورهای پاکستان و امارات به ایران آمدند و به روال سال‌های گذشته آجیل را از ایران خریدند.

وی اضافه کرد: گرانی آجیل شب یلدا مربوط به دو عامل حضور بازرگانان خارجی و خشکسالی است که از چند ماه گذشته وجود داشته است، اما اکنون مردم به علت افزایش مصرف متوجه این گرانی شده‌اند.

احمدی به قیمت آجیل شب یلدا هم اشاره کرد و گفت: آجیل با باسلوق ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان و آجیل بدون باسلوق ۱۸۰ تا ۲۷۵ هزار تومان باید توسط آجیل فروشان عرضه شود.

وی همچنین کاهش ۶۰ درصدی تولید تخمه ژاپنی در مشهد و سبزوار را علت گرانی صد در صدی آن دانست و اضافه کرد: بازرگانان عراقی این محصول را به صورت فله‌ای خرید و به عراق منتقل می‌کنند یعنی به جای اینکه کشاورز و کارگر ایرانی از مزایای ارزش افزوده آن برخوردار شوند مزیت آن نصیب کشورهای دیگر می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها