آخرین اخبار

۲۳ درصد از سموم مصرف شده در کشور پرخطر هستند/ هشدار نسبت به از دست دادن بازارهای صادراتی

رییس انجمن وارد کنندگان سم و کود خاطر نشان کرد: عدم آگاهی کشاورز از زمان استفاده از سموم و انتخاب نوع سموم مناسب برای هر محصول باعث شده است برخی محصولات کشاورزی مرجوع شوند.

عکس
 

مهدی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با رد آمار سازمان حفظ نباتات در زمینه میزان مصرف آفت‌کش‌ها در کشاورزی ایران، گفت: دو دسته سبد سموم در کشور استفاده می‌شود یک سبد تعداد سموم ثبت شده یا درصد سموم ثبت شده و دیگری سبد مصرف سموم، باید به این نکته اشاره کنم که تمام سموم ثبت شده در کشور مصرف نمی‌شوند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: عدم آگاهی کشاورز از زمان استفاده از سموم و انتخاب نوع سموم مناسب برای هر محصول باعث شده است برخی محصولات کشاورزی مرجوع شوند. کشاورز باید بداند چه زمانی از این سموم استفاده کند که اثرات آن در محصول باقی نماند؛ آموزش در این زمینه وظیفه سازمان حفظ نباتات و سازمان ترویج است.

وی بابیان اینکه سازمان حفظ نباتات آمار سبد سموم ثبت شده را مطرح می‌کند، افزود: در سبد ثبتی سموم 5 درصد سموم پرخطر و بقیه آن متوسط و کم خطر هستند. اما آنچه مهم است و در سفره مردم می‌آید آن چیزی است که مصرف می‌شود نه آن چیزی که ثبت شده است. 23 درصد از سموم مصرف شده در کشور در گروه پرخطر و 77 درصد آن در گروه متوسط و کم خطر قرار می‌گیرند.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه 20 قلم از سموم در کشور مصرف بالایی دارند، تصریح کرد: برای مشخص شدن میزان حجم مصرفی سموم پرخطر لازم است که مقدار واردات هر سم به خصوص این 20 قلم در محاسبات بررسی شود. متاسفانه در آمارهای ارائه شده این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است.

حسینی با اشاره به تنوع مصرف آفت‌کش‌ها، تصریح کرد: مصرف آفت‌کش‌ها برای جلوگیری از مقاوم شدن آفت، بیماری‌ها و علف‌های هرز بسیار حیاتی و لازم است. از این‌رو لازم است ابتدا آمار دقیقی از حجم مصرفی سموم پرخطر ارائه شود و در گام بعدی شرایط را برای ورود سموم کم خطر فراهم کرد. اما متاسفانه هیات نظارت بر سموم سرعت مناسبی دراین زمینه ندارد.جلسات هیات نظارت به کرات به تعویق می‌افتد و یا برگزار نمی‌شود. با توجه به اهمیت موضوع، چرا هیات نظارت، جلسات را به صورت منظم و هر هفته بر گزار نمی‌کند؟

بنا به اظهارات این فعال اقتصادی، عدم عملکرد صحیح سازمان‌های مربوطه به بدنه صادرات کشور آسیب‌های جدی را وارد کرده است از این‌رو در سال‌های اخیر شاهد بازگشت کشمش، هندوانه، سیب‌زمینی، فلفل دلمه‌ای و زعفران بوده‌ایم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر سازمان حفظ نباتات و ارگان‌های مربوطه با قدرت جلوی واردات سموم قاچاق را بگیرند و برخورد قاطعی با تولیدکنندگان سموم تقلبی و بدون مجوز نمایند، عمده مشکلات حل خواهد شد. در ادامه از سازمان ترویج انتظار داریم با برگزاری جلسات و همراهی شرکت‌های خصوصی فعال، دانش فنی لازم را به بخش کشاورزی انتقال دهد و در به روز رسانی این بخش نقش خود را ایفا کند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها