آخرین اخبار

بازار داخلی مملو از گردوی قاچاق است

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: در حال حاضر اغلب گردوهای موجود در بازار داخلی، محصول سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است که به دلیل کیفیت این محصولات استقبال از آنها بالاست.

به نقل از مهر /قاسمعلی حسنی در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از ۱۰ سال پیش گردو از کشور آمریکا به ایران قاچاق می‌شد اما به تدریج با توجه به نزدیک بودن مزارع شیلی و آمریکا، قاچاق گردو از شیلی نیز رونق و به علت اندازه یکنواخت، درشت بودن، کیفیت مناسب و کاغذی بودن، در ایران مورد استقبال قرار گرفت.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: از چند سال پیش نیز قاچاق گردو از بلغارستان آغاز شد و در حال حاضر اغلب گردوهای موجود در بازار داخلی، محصول سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است.

وی با بیان اینکه واردکنندگان این گردوهای قاچاق، بازار بسیار پرسودی را در اختیار دارند، گفت: واردات گردو ممنوع است اما گردوهای خارجی کاملاً منسجم به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند. گردوی آمریکایی و شیلی در ابتدا وارد دبی می‌شود و پس از آن وارد بنادر شده و در نهایت نیز وارد شبکه توزیع کشور می‌شود اما گردوی بلغارستان از طریق ترکیه و از طریق مسیرهای زمینی وارد کشور می‌شود.

حسنی تصریح کرد: اندازه گردوی ایرانی یکسان نیست و اغلب دارای ضایعات است از این رو استقبال از گردوهای قاچاق بالاست.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در مورد قیمت گردو در بازار، اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم گردوی شیلی با پوست در بنکداری‌ها بین ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی شیلی بین ۲۰۵ تا ۲۲۰ هزار تومان است.

وی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم گردوی آمریکایی با پوست در بنکداری‌ها ۸۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی آمریکایی حدود ۱۷۰ هزار تومان است.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: همچنین قیمت عرضه هر کیلوگرم گردوی بلغارستانی با پوست در بنکداری‌های ۱۰۴ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی بلغاری ۱۷۰ تا ۱۹۰ هزار تومان است.

حسنی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی ایرانی در بنکداری‌ها ۲۲۵ هزار تومان است البته بر حسب افت کیفیت ممکن است قیمت هر کیلوگرم پایین‌تر از رقم ذکر شده نیز باشد و در مواردی حتی این محصول خوراکی با قیمت حدود ۱۴۰ هزار تومان نیز عرضه می‌شود.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی قهوه‌ای یا همان مغز گردوی تقریباً کهنه که معمولاً در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها کاربرد دارد نیز حدود ۱۴۰ هزار تومان است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها