عکس

مسعود اسدی رئیس مجمع تشکل‌های کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: طبق گزارشاتی که از سراسر کشور می‌رسد، به دلیل ناکارآمدی دولت روحانی،  60 تا 70 درصد دام‌هایی که روزانه به کشتارگاه ها می‌رود، دام ماده است که نمی‌توانند برای آنها خوراک دام تهیه کنند.

رئیس مجمع تشکل‌های کشاورزی افزود: با چنین وضعی طی یکی دو ماه آینده بحران در تامین شیر و لبنیات ایجاد خواهد شد.

اسدی تاکید کرد: به دلیل ناتوانی در تامین خوراک حتی دام‌های مولد هم به کشتارگاه ها فرستاده می‌شود که با ادامه این وضع طی 9 تا 12 ماه آینده کمبود شدید گوشت در کشور را شاهد خواهیم بود.

وی تاکید کرد: بر اساس مصوبه معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی روزانه 150 گرم خوراک شامل 100 گرم جو و 50 گرم سایر خوراک برای هر گوسفند به نرخ دولتی می‌دهند که تقریبا هیچ است و دامدار  مجبور است بخش اعظمی از نیاز دام خود را از بازار آزاد به قیمت‌های سرسام آور تهیه کنند.

رئیس مجمع تشکل های کشاورزی درخواست کرد که با توجه به اهمیت موضوع، رئیس جمهور بلافاصله به این مسئله بسیار مهم ورود کند که هر گونه تاخیر به هیچ عنوان صلاح کشور نیست.

به گزارش فارس، کمبود نهاده و افزایش شدید قیمت از اواخر سال 98 در کشورآغاز شد و علیرغم ظرفیت های بسیار خوبی که در تولید مرغ، تخم مرغ و لبنیات در کشور بود حتی بازار این محصولات را با چالش جدی مواجه کرد. بازار گوشت هم از آن موقع شرایط مناسبی به خود ندیده است.

بیش از 70 درصد نیاز خوراک دام و طیور کشور از طریق واردات تامین می شود که به دلیل وابستگی شدید و بالا رفتن قیمت نهاده در بازارهای جهانی و از همه مهمتر وجود رانت و فساد در توزیع اینگونه نهاده ها در داخل و نداشتن مدیریت لازم، نابسامانی تامین نهاده هر روز تشدید می‌شود، این در حالی است که 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی به خوراک وابسته است.

رئیس مجمع تشکل‌های کشاورزی با بیان اینکه 60 تا 70 درصد دام‌هایی که روزانه به کشتارگاه‌ها روانه می‌شوند، مولد و ماده هستند ، گفت: در چند ماه آینده شاهد کمبود گوشت و محصولات لبنی خواهیم شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها