آخرین اخبار

کاهش ۶۹ درصدی واردات برنج در تیر ماه

براساس داده‌های گمرک ایران حجم و ارزش محموله‌های وارداتی برنج در تیر ماه به نسبت مدت مشابه سال قبل ۶۹ درصد کاهش یافته است که با توجه به ممنوعیت فصلی واردات سبب کاهش عرضه در بازار و حباب قیمتی شده است.

1400030413161054822849714

به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با توجه به خشکسالی در چند سال اخیر و کاهش تولید برنج در سطح کشور در حال حاضر شاهد رشد قیمت برنج ایرانی هستیم اما براساس آمار گمرک ایران واردات برنج نیز چه از نظر ارزش و چه از نظر حجم 69 درصد کاهش یافته است.

در نتیجه این کاهش عرضه در کشور شاهد رشد قیمت برنج در بازار هستیم. هم اکنون قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی به حدود 38 تا 45 هزار تومان و برنج هندی نیز 22 تا 30 هزار تومان رسیده است که در نتیجه این رشد قیمت احتمالا تقاضا برای این کالای اساسی کاهش پیدا خواهد کرد.

علی اکبری نایب‌رییس انجمن برنج گفته بود که فروش برنج 45هزارتومانی در تهران حباب و گران‌فروشی است و در صورتی که شرکتی هرکیلوگرم از این محصول را 45 هزار تومان به فروش می‌رساند باید از آن سؤال شود که مگر شالی را به چه‌قیمتی خریداری کرده است.

براساس نامه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران مبنی بر کاهش 69 درصدی واردات برنج به کشور و هم‌چنین  ترکیب این موضوع با تامین ارز نیمایی برای این کالای اساسی ما شاهد کاهش عرضه در بازار هستیم. در این بین ممنوعیت واردات فصلی در چنین شرایطی موجب تشدید این مسئله و در نتیجه رشد بیشتر قیمت برنج در بازار شده است.

در حاضر 8 تا 10 محموله برنج به مقصد کشور در حال بارگیری هستند که صاحبان کالا به دلیل محمدودیت موجود و برای جلوگیری از رسوب کالاهای خود در گمرکات کشور اقدام به واردات نمی‌کنند که در نتیجه این موضوع ممکن است شاهد کمبود بیشتر در بازار باشیم.

 حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا با وجود نامه گمرک در تیر ماه و اعلام مسئله کاهش واردات به نسبت سال گذشته وزارت صمت اقدامی برای تنظیم بازار و جلوگیری از رشد قیمت‌ها انجام نداده است؟ لازم است که این وزارت‌خانه و مسئولین فعلی آن در این خصوص پاسخگوی باشند و اقدامات خود را توضیح دهند.  

نامه مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امور گمرکی به معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیر ستاد تنظیم بازار به شرح زیر است:

واردات برنج , گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

واردات برنج , گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها