آخرین اخبار

اختلاف 2.1 میلیارد دلاری تامین ارز کالای اساسی میان گمرک و بانک مرکزی

داستان تامین ارز ۶.۵ میلیون تن کالای اساسی به جایی رسیده که در حال حاضر اختلاف ۲.۱ میلیارد دلاری تامین ارز این کالا‌ها میان گمرک و بانک مرکزی بالا گرفته است.

13990703000209_Test_PhotoN

به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس اظهارات مسئولان بانک مرکزی تا 15 تیرماه سال جاری بالغ بر 4.6 میلیارد دلار کالای اساسی تامین ارز شده است. در حالی که گمرک اعتقاد دارد در این مدت 3.2 میلیارد دلار کالای اساسی ترخیص شده و بالغ بر 3.5 میلیارد دلار نیز از این اقلام در گمرک موجود است.

کالاهای اساسی مشمول ارز ترحیجی یا همان دولتی شامل جو، دانه‌های روغنی، ذرت، کنجاله سویا، روغن خام، گندم و سایر می‌شود.

بنابر آمار 1.2 میلیارد دلار برای ذرت، یک میلیارد دلار روغن خام، و دانه‌‌های روغنی 883 میلیون دلار ارز از سوی بانک مرکزی تامین شد.

بیشترین کالای اساسی ترخیص شده از گمرک مربوط به ذرت،‌ روغن خام و دانه‌های روغنی است.

طبق این آمار 1.4 میلیارد دلار ارز تامین شده اما کالایی از گمرک خارج نشده است برای صحت و سقم و بررسی موضوع، با مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک گفت‌وگو کردیم. وی به فارس گفت: بانک مرکزی معتقد است 4.6 میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی تا 15 تیرماه تامین کرده است که مربوط به 6 قلم کالای اساسی می‌شود و یک قلم سایر کالاها نیز 130 میلیون دلار ارز تامین شده که معلوم نیست شامل چه کالاهایی می‌شود و مسئولان بانک مرکزی باید در این زمینه شفاف سازی کنند.

معاون فنی گمرک با بیان اینکه در حال حاضر 6.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات موجود است، بیان داشت: حداقل یک میلیارد دلار از تامین ارزی که بانک مرکزی مطرح کرده مربوط به ترخیص اعتباری کالای اساسی در سال گذشته است که بعد از سه ماه ارز آن را در سال جاری تامین کرده و جزء آمار سال جاری محاسبه کرده است.

وی تاکید کرد: بنا به آمار بالغ بر 2.1 میلیارد دلار کالا و نهاده‌های دام و طیور تامین ارز نشده است. همچنین بیش از 3 میلیارد دلار کالای اساسی نیز در بنادر و گمرکات موجود است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها