آخرین اخبار

پرداخت بیش از ۹۰ درصد مطالبات گندم‌کاران

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: طبق گزارش دولت، خرید گندم تولید داخلی در حال انجام و تاکنون بیش از ۹۰ درصد مطالبات گندم‌کاران پرداخت شده است و مطالبات باقی مانده کشاورزان نیز تا پایان تیرماه تسویه خواهد شد.

gandom

به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، دویست و سی و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد. در ابتدای این جلسه سازمان برنامه و بودجه گزارشی از تامین و پرداخت خرید تضمینی کالاهای اساسی مردم ارایه کرد.

براساس این گزارش  تلاش شده، علاوه بر تامین کافی ذخایر، در مسیر تامین نیازهای آینده به گونه‌ای برنامه ریزی و اقدام شود که در ادامه کار در دولت آینده نیز هیچ گونه مشکلی وجود نداشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری گفت: عوارض اقتصادی ناشی از محدودیت های پاندمی کرونا موجب افزایش قیمت های جهانی در تمامی کالاها به ویژه کالاهای اساسی شده است و از سوی دیگر خشکسالی هم تولید برخی محصولات را کاهش داده است از این روی دولت با برآورد واقع بینانه، پیش بینی های لازم را انجام داده و با وجود همه مشکلات بویژه دو مانع بزرگ کرونا و جنگ اقتصادی، اجازه نخواهد داد دولت سیزدهم در آغاز فعالیت خود با مشکلی در زمینه تامین کالاهای اساسی روبرو شود.

همچنین در این جلسه پیرو مباحث مطرح شده درخصوص تامین کالاهای اساسی، بانک مرکزی گزارش مدیریت بهینه منابع ارزی و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز را ارائه کرد.

روحانی با بیان اینکه با مقاومت مردم امروز شاهد طلیعه های امید بخش شکست جنگ اقتصادی دشمن و لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران هستیم، گفت: با آزادسازی منابع ارزی کشور که به ناحق و غیرقانونی در کشورهای مختلف بلوکه شده است، انشاالله شاهد به ثمر نشستن مقاومت ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی و اعتراف دشمن به ناکارآمدی تحریم ها خواهیم بود.

رییس جمهوری افزود: نحوه هزینه منابع ارزی آزاد شده می‌بایست بگونه ای برنامه ریزی شود که بر سرعت و سهولت جریان تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید داخلی کشور افزوده شود و مناسبات بانکی بین‌المللی در مسیر رونق تولید کشور تقویت شود.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها در سال ۹۹ مقدار خرید تضمینی گندم از کشاورزان ۳۱ استان به هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید که ارزش ریالی گندم‌های خریداری شده بیش از ۲۰۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بود.

 امسال بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، ۶ میلیون و ۱۵۲ هزار هکتار زمین زراعی زیر کشت گندم رفته که نسبت به سال گذشته، کشت این محصول ۲.۳ درصد افزایش داشته است.

اهمیت گندم به عنوان غذای اصلی مردم در کشور بر کسی پوشیده نیست. همه ساله میزان قابل توجهی از محصول گندم به علت عوامل محدودکننده و کاهنده تولید از بین می‌رود. از جمله عوامل کاهنده عملکرد گندم، آفت سن گندم است که در سراسر کشورهای خاور دور و نزدیک، جنوب و جنوب غرب اروپا و شمال آفریقا گسترش دارد و از طریق مصرف برگ، ساقه، شیره آوندآبکش و دانه گیاه منجر به ایجاد خسارت می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها