آخرین اخبار

کف قیمت برنج صادراتی هند ۱.۲ دلار در هر کیلو شد

طبق بیانیه وزارت بازرگانی هند، دولت این کشور قرار است حداقل قیمت ۱۲۰۰ دلار در هر تن را برای صادرات برنج باسماتی تعیین کند.‌ محدودیت‌هایی که هند اخیرا برای صادرات برنج اعمال کرده عرضه جهانی این محصول را به خطر انداخته است.

به نقل از بلومبرگ، هند به عنوان بزرگترین صادر کننده برنج دنیا محدودیت‌های بیشتری برای صادرات این محصول وضع کرده و عرضه جهانی آن را کاهش داده است.

طبق بیانیه وزارت بازرگانی هند، دولت این کشور قرار است حداقل قیمت 1200 دلار در هر تن را برای صادرات برنج باسماتی تعیین کند.‌ این اقدام مانع قاچاق برنج سفید غیر باسماتی توسط برخی تاجران خواهد شد. صادرات این برنج که گران‌ترین نوع برنج معطر به حساب می‌آید، ممنوع شده است.

این اقدام به دنبال وضع 20 درصد عوارض صادرات برنج نیم‌پز (پاربویل) در روز جمعه انجام شده است. هند که در سال گذشته میلادی حدود 40 درصد از سهم تجارت برنج دنیا را در اختیار داشت حالا صادرات انواع این غلات پر مصرف را ممنوع یا محدود کرده است.

قیمت برنج آسیایی در اوایل ماه جاری میلادی به بالاترین رقم طی 15 سال گذشته رسید و احتمالاً باز هم افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب هزینه واردات برنج برای فیلیپین و برخی کشورهای آفریقایی بالا می‌رود. اقدامات اخیر محافظه‌کارانه هند در راستای تلاش‌های این کشور برای پایین آوردن قیمت مواد غذایی در داخل در آستانه انتخابات عمومی اوایل سال آینده میلادی صورت گرفته است.

رئیس انجمن صادرکنندگان برنج هند در روز شنبه گفت وضع مالیات بر صادرات برنج نیم پز قیمت داخلی این محصول را کاهش داده و به کنترل تورم کمک می‌کند. اما این اقدام قیمت‌های جهانی را افزایش داده و خریداران را مجبور به تحمل این افزایش قیمت می‌کند. بنابراین احتمالاً مذاکرات دوباره‌ای بین خریداران و فروشندگان در مورد در مورد برخی قراردادها انجام می‌شود.

برنج غذای اصلی حدود نیمی از مردم دنیاست. محدودیت صادرات برنج هند در شرایطی صورت گرفته که هزینه مواد غذایی به خاطر جنگ روسیه و اوکراین افزایش یافته و شرایط جوی بی‌ثبات در سراسر دنیا عرضه غلات و دانه‌های روغنی را تهدید می‌کند. این نگرانی وجود دارد که اقدامات هند برای تامین امنیت غذایی در داخل بسیاری از کشورهای فقیری را که هنوز هم از بحران کرونا خارج نشده‌اند تحت فشار قرار دهد.

هند صادرات برنج شکسته و برنج سفید غیر باسماتی را ممنوع و صادرات گندم و شکر را محدود کرده است. هند همچنین قصد دارد عوارض 40 درصدی واردات گندم و فروش گوجه فرنگی، پیاز و غلات را از ذخایر دولتی بردارد تا عرضه داخلی افزایش یابد.

وزارت بازرگانی هند اعلام کرد تصمیم تعیین حداقل قیمت برای صادرات برنج باسماتی به خاطر نوسانات زیاد در قیمت صادرات این محصول گرفته شده است. در حالی که متوسط قیمت این نوع برنج در ماه جاری میلادی 1214 دلار در هر تن بوده، گاهی آن را با قیمت 359 دلار به فروش رسانده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربازدیدترین ها